Ogólne informacje

Herb Ursynowa


Położenie Ursynowa na mapie Warszawy

 

Dzielnice


Ursynów – wysunięta najdalej na południe dzielnica Warszawy. Dzielnica zajmuje powierzchnię 44,6 km2 co stanowi 8,6% ogólnej powierzchni m.st. Warszawy i daje jej trzecie miejsce pod względem wielkości powierzchni w mieście.
Zamieszkuje ją przeszło 120,000 mieszkańców.

Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy położona jest prawie w całości na Równinie Warszawskiej, wyniesionej 20-30 m powyżej lustra wody w Wiśle i obejmuje południowe rejony Warszawy.

Ursynów graniczy:
  od północy z Dzielnica Mokotów m.st. Warszawy,
  od zachodu z Dzielnica Włochy m.st. Warszawy,
  od płd.-zachodu z gminami Raszyn i Lesznowola
  od południa z gminami Lesznowola, Piaseczno i Konstancin-Jeziorna.

Obszar dzisiejszej dzielnicy Ursynów włączono do stolicy w 1951 roku. Według danych urzędu Dzielnicy Ursynów, aż jedna trzecia mieszkańców gminy ma wykształcenie wyższe, a połowa – średnie. Dobrą komunikację z centrum zapewnia linia metra.

Nazwa dzielnicy pochodzi od drugiego imienia Juliana Ursyna Niemcewicza, który w tych okolicach posiadał swoje dobra. Przed 27 października 2002, kiedy wprowadzono nowy podział administracyjny stolicy, była to gmina Warszawa-Ursynów; wcześniej, do 1994, tereny dzisiejszego Ursynowa były częścią dzielnicy Mokotów.

Ursynów jest największym zespołem osiedlowym stolicy. Do niedawna jedynie "dzielnica-sypialnia", powoli zmienia swój charakter – głównie dzięki centrom handlowym (przede wszystkim hipermarketom), rozrywkowym (Multikino) oraz instytucjom publicznym, takim jak Centrum Onkologii, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, czy wyższym uczelniom prywatnym, takim jak Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin, Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Informatyczna czy Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem. Na Ursynowie ma także swoją siedzibę rozgłośnia Antyradia (al. KEN 93). Od 1980 działają na Ursynowie drużyny harcerskie, obecnie jednostki męskie zrzesza Ursynowski Hufiec Harcerzy "Rawicz".



Osiedla


    - Dąbrówka
    - Dębina
    - Grabów
    - Grabówek
    - Imielin
    - Jary
    - Jeziorki
    - Kabaty
    - Karczunek
    - Krasnowola
    - Ludwinów
    - Moczydło
    - Na Skraju
    - Natolin
    - Pyry
    - Stokłosy
    - Wolica
    - Wyczółki
    - Wyżyny
    - Zakopane
    - Zgorzała
 
Źródło

Burmistrzowie

-Stanisław Faliński 1994-2002
-Tomasz Sieradz 2002-2003
-Andrzej Machowski 2003 – 2006
-Tomasz Mencina 2006 - nadal

Ludność

Ruch naturalny i migracja ludności Ursynowa w latach 1997-1999

Według danych Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy Warszawa-Ursynów liczba ludności Ursynowa systematycznie wzrasta.

Rok 2000 rozpoczęliśmy, licząc tylko osoby zameldowane na pobyt stały, z liczbą 112 932 mieszkańców. W ciągu ostatniego roku na Ursynowie przybyło 1731 mieszkańców, co stanowi dość duży przyrost ludności w porównaniu do dwóch poprzednich lat, kiedy nie przekraczał on 1500 osób rocznie.

Zmiana liczby ludności jest efektem procesów biologicznych, czyli narodzin i zgonów - przyrostu naturalnego, oraz procesów migracyjnych, a więc przemieszczania się ludności. W odróżnieniu od większości gmin warszawskich, na Ursynowie od lat notuje się dodatni przyrost naturalny, czyli przewagę liczby narodzin w stosunku do ilości zgonów. Przyrost liczby mieszkańców z tego tytułu wyniósł w ubiegłym roku 309 osób i był o połowę wyższy niż w dwu latach poprzednich.

Zjawisko to związane jest zapewne ze specyficzną strukturą wiekową społeczeństwa Ursynowa. Na każdych 100 statystycznych mieszkańców prawie 30 - to dzieci i młodzież, grupa określana jako ludność w wieku przedprodukcyjnym; natomiast tylko 9 - to osoby, które osiągnęły już ustawowy wiek emerytalny i zaliczane są do grupy w wieku poprodukcyjnym. Dla porównania - w dzielnicy Śródmieście na każdych 100 statystycznych mieszkańców aż 53 ma za sobą czas zawodowej aktywności, śmiało można więc stwierdzić, że Ursynowianie to społeczność młoda. Dodajmy, że na tle całego miasta wyróżnia się ona także poziomem wykształcenia, bowiem według danych Narodowego Spisu Powszechnego na Ursynowie ponad 30% osób w wieku 25 lat ma wyższe wykształcenie, ponad 40% średnie, a tylko 16% podstawowe.

Mieszkańcy gminy wykazują także znaczną ruchliwość, bowiem w ciągu trzech ostatnich lat w tutejszym Urzędzie dokonano ponad 16 tys. zameldowań i 11 tys. wymeldowań. Nie oznacza to automatycznie, że przybyło nam 5 tys. osób, bowiem w ok. 1/3 przypadków są to zmiany adresu w obrębie gminy, co nie ma wpływu na zmianę liczby mieszkańców. Jednak saldo migracji stale jest dodatnie i corocznie od 1200 do 1400 osób wybiera Ursynów jako swoje nowe miejsce zamieszkania. Sądząc po tempie powstawania nowej zabudowy mieszkaniowej ta tendencja wzrostowa powinna się utrzymywać także w latach następnych.

Opracowane na podstawie danych statystycznych prognozy zakładają dalsze utrzymywanie się dodatniego przyrostu naturalnego i salda migracji, a jako efekt - przewidują wzrost liczby mieszkańców do prawie 128,5 tys. w roku 2015. Warto jednak pamiętać, że w tego typu opracowaniach nie uwzględnia się przyrostu ludności związanego z uruchamianiem nowych terenów pod zabudowę mieszkaniową. Tymczasem Gmina Ursynów ze względu na atrakcyjne usytuowanie w południowej części Warszawy, w sąsiedztwie rezerwatów przyrody oraz z uwagi na bardzo dogodne połączenia komunikacyjne z centrum miasta, uznawana jest za bardzo dobre miejsce do zamieszkania i wielu ludzi jest zainteresowanych osiedleniem się właśnie tutaj. Może to zmienić zakładany poziom migracji i w znaczący sposób wpłynąć na tempo przyrostu ludności. Badania prowadzone na Ursynowie zakładają docelową chłonność terenów gminy na ok. 177 tys. mieszkańców.
Źródło
 




  
home hist aktu gale link